10 Tipov na túru

Pomaly ďalej zájdeš

1. Horská turistika nie je šprint, je to maratón
Vyhnite sa časovej tiesni a zvoľte si také tempo, aby si túru užili a došli v zdravý do cieľa. Je dôležité poznať svoju kondíciu a nepreceňovať sa.

2. Kľúčom k úspechu je dobrá príprava
Vždy prispôsobte svoju túru svojim schopnostiam. Pri plánovaní použite turistické mapy, sprievodcov, internet a kamarátov ktorí tam už boli. Dĺžka, rozdiel nadmorskej výšky, stupeň náročnosti a aktuálne podmienky sú základné informácie, ktoré treba poznať pred tým ako vyrazíte.

3. Prevencia je lepšia ako liečba
Na každú túru sa dá dobre pripraviť a vziať si potrebné vybavenie. Je dôležité, aby hmotnosť batohu bola vždy čo najmenšia. Nevyhnutnosťou je však ochrana pred dažďom, chladom a slnkom, ako aj lekárnička, smartfón a dobrá turistická mapa lebo nie všade je signál.

4. Topánky, topánky, topánky
Krásna alebo dizajn nie sú pri turistike v horách kritériom. Stabilita a istota sú tu rozhodujúce. Dokonale padnúca podrážka s protišmykovým profilom, vodotesnosť a nízka hmotnosť vám pomôžu bezpečne doraziť do cieľa. Nechodte na túru pokiaľ si topánky vopred neodskúšate.

5. Bezpečnosť v každej zákrute
Istota sa príliš často podceňuje, a preto k väčšine nehôd dochádza pri klesaní v dôsledku zakopnutia alebo pošmyknutia. Rýchlosť a únava ovplyvňujú istotu nôh a sústredená chôdza tiež zabraňuje padaniu kameňov.

6. Choďte svojou cestou
Držte sa vyznačených trás a nepoužívajte žiadne domnelé skratky. Okrem straty orientácie hrozia pády skál, pošmyknutia a ďalšie nebezpečenstvá ako napríklad staré snehové polia. Ak niekedy stratíte cestu, nebojte sa otočiť a ísť späť kým nedosiahnete známy bod.

7. Pretože prestávky vás niekedy dostanú ďalej ako námaha
„Ak si oddýchnete, prehráte“, neplatí pre horskú turistiku. Včasný odpočinok, pôžitok z prírody, krajiny a spoločenskosti dobíjajú baterky. Jesť a piť je tiež potrebné na udržanie vysokej koncentrácie a výkonu. Náš tip: nezabudnite si vziať občerstvenie, izotonické nápoje a magnézium proti kŕčom.

8. Deti …
… mnohé nebezpečenstvá nevyzerajú až tak tragicky, a preto by ste pri turistike v horách mali mať na dieťati vždy oči. Pre priechody s nebezpečenstvom pádu platí: jedna dospelá osoba na dieťa. Veľmi exponovaným túram, ktoré si vyžadujú dlhodobé sústredenie, sa s deťmi zásadne vyhnite.

9. Čím menší je okruh priateľov, tým je hodnotnejšia
Malé skupiny zabezpečujú potrebnú flexibilitu a umožňujú vzájomnú pomoc. Informujte priateľov alebo príbuzných o detailoch pred horskou túrou. Pozor, sólo chodci: aj malé incidenty sa môžu na hore zmeniť na vážne núdzové situácie.

10. Rešpekt je znakom inteligencie
Rešpektujeme prírodu a životné prostredie. Vždy. Preto po sebe nezanechávame odpadky, vyhýbame sa hluku, zdržiavame sa na chodníkoch, nechávame voľne žijúce a pasúce sa zvieratá na pokoji, nedotýkame sa rastlín a rešpektujeme chránené územia. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email