Cesta Hrdinov

CESTA HRDINOV SNP

O trase – Cesta hrdinov SNP

Cesta hrdinov SNP (Slovenského národného povstania) je turistická trasa venovaná bojovníkom, ktorí sa zúčastnili na bojoch proti nacistickému Nemecku počas mesiacov August 29 – Október v roku 1944. Cesta SNP je pripomienkou ich hrdinskych skutkov v boji za slobodu.

Cesta hrdinov SNP je nasledovníkom staršej – Štefánikovej trasy, s ktorou zdieľajú spoločnú trasu od Devína až po Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Svoj terajší názov trasa získala v roku 1956 na počesť bojov, ktoré sa v niektorých jej miestach odohrávali počas Slovenského národného povstania 1944.

765 km pre oddych, pokoj a zážtok

Dnes viac ako kedykoľvek predtým hľadáme spôsob ako obnoviť fyzické a duševné sily, ako získať harmóniu a pokoj. Možností je veľa, od dovolenky, masáží, športu až po kúpele a relax v zahraničí. Zo všetkých možných spôsobov je nám ale najprirodzenejšia cesta kde oživíme náš vzťah s prírodou.

Turistické trasy sú oddávna fungovali ako liečivý balzam pre ľudí, ktorý v tichu chôdze čerpajú energiu a pokoj. Medzi takéto prírodné balzamy patrí aj najdlhšia Slovenská turistická trasa, Cesta Hrdinov SNP. ktorá za posledné roky významne stúpa na popularite nielen medzi dobrodruhmi, cestovateľmi ale aj medzi rekreačnými turistami.

Turistická trasa Cesty hrdinov SNP

  • Najdlhšia trasa na Slovensku, ktorá začína na Duke a končí na Devéne.
  • 765 kilometrov
  • Prevýšenie 30 000 metrov
  • Väčšina Cesty hrdinov SNP prechádza cez lúky a lesy po širokých zvážniciach
  • Priemerný čas potrebný na turistický prechod trasy  25 dní
  • Najrýchlejší bežec prebehol trasu 7.5 dňa


Značenie trasy

Cesta hrdinov SNP je označená červenou turistickou značkou, ktorá je nastriekaná na kôre stromov. Ak budete pozorný je málo pravdepodobné, že sa na nejakom úseku stratíte. Na orientovanie a plánovanie odporúčame mapy.cz, hiking.sk

Významné miesta

Turistická trasa vedie cez 8 pohorí Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty. 6 miest –Bratislava, Trenčín, Stará Turá, Košice, Bardejov…obchádza Prešov. 6 hradov Priamo na trase je Zborovský, Dobrovodský, Ostrý kameň a hrad Devín. V jej blízkosti je hrad Kysacký a Trenčiansky. 3 kúpeľe –Bardejov, Štós, Trenčianske Teplice.

Pokrytie GSM signálom

Značná časť trasy je pokrytá GSM 3G/4G signálom. Mapka pokrytia.

Čo zo sebou ?

Aby bol váš výlet bezproblémový a pohodlný je treba sa pripraviť. 

  1. Obuv: Vyberte si pohodlnú a kvalitnú obuv, ktorá bude chrániť vaše nohy aj v zlom počasí a zabezpečí dobrú trakciu na rôznych typoch povrchov.Väčšina Cesty hrdinov SNP prechádza cez lúky a lesy, kde vám stačia aj členkové topánky. Vysokú obuv si nemusíte povinne brať, ale jedna dôležitá rada – pred trasou už absolvujte aspoň 2 výlety s topánkami, ktoré si plánujete brať – neberte si topánky nové, aby vám nespôsobili počas trasy otlaky.

  2. Pitný režim: Dôležité je mať so sebou dostatok tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii. To platí aj v zime. Ideálne sú iso nápoje a minerálky. Počítajte aspoň 2 litre, pite pravidelne počas celej túry, sledujte svoje telo.

  3. Jedlo: Malo by byť ľahké a ľahko stráviteľné, aby ste mali dostatok energie počas turistiky. Nezabudnite si vziať hroznový cukor ako rýchly zdroj energie.

  4. Prvá pomoc: Mal by obsahovať základné lekárske potreby, ako sú obväzy, gáza, lieky proti bolesti atď.

  5. Osobné doklady a peniaze: Aj keď takmer všade sa dá platiť kartou, vezmite si aj sumu peňazí v hotovosti, aby ste sa vyhli komplikáciám.

  6. Telefón: Je dôležité mať so sebou funkčný telefón s dostatkom batérie, aby ste sa mohli spojiť v prípade potreby.

  7. Aplikácie na prvú pomoc. Nainštalujte si apku HZS aby ste v prípade núdze mohli volať Horskú Záchrannú Službu, aby ste vedeli zdielať svoju polohu, máš prehľad o počasí.

  8. Batoh: Mal by byť dostatočne veľký na to, aby ste si mohli zobrať všetky potrebné veci, ale zároveň by mal byť pohodlný na nosenie. Čím menší váš batoh je, tým viac si cestu užijete, ale musíte to vyvážiť aj s tým čo na cestu potrebujete. Odporúčaný zoznam  výbavy do batohu:

  • 3 ks funkčné tričko
  • 1 ks elastické šortky + krátke nohavice
  • 2 ks ponožiek (turistické, bežecké)
  • dlhé nohavice turistické
  • bunda „funkčná“ proti dažďu a vetru, igelitový pršiplášť
  • bufka, šiltovka, šatka
  • turistické topánky, tenisky, prípadne sandále
  • ruksak s nepremokavým obalom
  • turistické paličky
  • nôž, zápalky. príbor, varič, nádoby na na varenie
  • 2 x 1,5 l PET fľaša na vodu, tyčinky, hroznový cukor
  • lekárnička, nožničky, lieky (Claritine, Paralen, Ibalgin, Magnézium, Soľ), sada na vyberanie kliešťov, obväz, leukoplasty na otlaky, krém proti opáleniu
  • nepremokavá taštička na doklady, peňaženka, doklady
  • čelovka + náhradné batérie
  • slnečné okuliare
  • mobilný tel. aplikácia mapy.cz, offline mapy, powerbanka na nabíjanie
  • tlačené mapy, ceruzku, papier
  • výbava na uváženie – spacák. ak sa hotelom a penziónom plánujete vyhýbať, odporúčame si zobrať zimný spacák, aby ste boli pripravení aj na chladnejšie noci, najmä v Nízkych Tatrách.

Karimatka a obuv

Karimatku si môžete rozložiť kdekoľvek a je výborná proti chladnej zemi. Počas cesty natrafíte aj na rozpršané počasie po ktorom aj pár dní môže byť na zemi vlhko a chladno.

Varič s plynovou bombou

Čo množstvo absolventov Cesty hrdinov SNP obmedzuje, sú otváracie hodiny obchodov. Cez víkend sa v mnohých dedinách často zatvára už o 11tej alebo 12tej na obed a ak to nestihnete – v tom prípade ste odkázaní na posledné nakúpené potraviny. 

Varič dokáže pomôcť aj napríklad pri instantnom jedle ktoré je veľmi ľahké a pre takúto trasu priam stvorené. Pri čerpaní vody zo studničiek je tiež vhod si vodu prevariť a neriskovať – pri mnohých studničkách narazíte aj na nápisy s odporúčaniami, aby ste si vodu radšej prevarili. 

Nepremokavé ponožky

Ak sme spomínali topánky, nepremokavé ponožky vám pri daždi pomôžu pri mokrých topánkach, pretože vlhkosť a chlad v nich absolútne necítite. Používať ich môžete aj v uzatvorených topánkach a sú skvelým doplnkom aj so sandálmi.

 Začnite tu